Czy urządzenie pokoju na poddaszu jest trudnym zadaniem? Wbrew obawom, jakie żywi wiele osób, nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić. Poddasze to przecież ta część domu, która często jest opisywana jako najbardziej przytulna. Nic więc dziwnego, że nie brakuje opracowań, dzięki którym można spojrzeć na kwestie związane z urządzaniem go pod nieco innym kątem. Od czego zatem zacząć przeobrażanie poddasza i na czym się koncentrować, jeśli zależy nam na tym, aby znajdujący się na nim pokój stał się miejscem, w którym chce się przebywać?
Zacznij od okien
Bez względu na to, czy pokój na poddaszu ma być stylowy, czy też nowoczesny, znaczenie okien jest wyjątkowo duże. Zwolennicy stylu minimalistycznego mogą sądzić, że już obecność jednego lub dwóch okien w pokoju będzie wystarczająca. Warto jednak pamiętać, że im więcej naturalnego światła wpada do pomieszczenia, tym bardziej przyjazne wydaje się ono z perspektywy użytkownika. Obecnie znalezienie odpowiednich okien dachowych jest zresztą łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Furorę robią zwłaszcza okna w zestawach oraz tak zwane okna kolankowe – montowane w pozycji pionowej pod klasycznym oknem dachowym. Jeśli konstrukcja dachu na to pozwala, można zdecydować się nawet na balkony dachowe.
Wybierając okna dachowe coraz częściej możemy usłyszeć o tym, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Choć trudno się z tym nie zgodzić, warto pamiętać o tym, że wygląd okien nie jest jedynym, na co powinniśmy zwracać uwagę. Tylko dobra jakość materiałów, z jakich są one wykonane, jest w stanie zapewnić nam zadowolenie z efektu końcowego.
Dopasuj do swoich potrzeb osłony okienne
Gdy wybór okien dachowych jest już za nami, możemy zastanowić się nad tym, jakie osłony okienne w nich zastosować. Owszem, mieszkając na poddaszu nie musimy obawiać się spojrzeń ciekawskich sąsiadów, intensywne promienie słoneczne nadal mogą być jednak wyjątkowo kłopotliwe. Na szczęście, możliwości, jakie otwierają się przed nami, jest naprawdę wiele.
Na pierwszy plan wysuwają się rolety wewnętrzne i zewnętrzne – coraz łatwiejsze w montażu, dzięki ich wyjątkowej różnorodności. Plusem żaluzji jest dodatkowa izolacja akustyczna, jaką zapewniają. Ich popularność ma jednak swoje źródło także w tym, że zapobiegają uciekaniu ciepła na zewnątrz, co jest wysoko cenione w miesiącach zimowych. Popularne są także markizy i moskitiery, które mogą dawać nie tylko tak wysoko ceniony cień, ale również są w stanie skutecznie zmniejszać poziom nagrzania pokoju.
Myśl o przestrzeni całościowo
Jednym z poważniejszych błędów popełnianych podczas urządzania poddasza, jest brak postrzegania przestrzeni, jaką dysponujemy, jako całości. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie kupić łóżko, fotel, szafę albo komodę i zapomina o tym, że wszystkie te meble powinny współgrać ze sobą będąc rozwiązaniami tworzącymi harmonijną całość. Prawdą jest to, że znalezienie dobrych mebli na poddasze wymaga większej staranności niż poszukiwanie mebli trafiających do klasycznego pokoju. Nie jest jednak czynnością na tyle skomplikowaną, abyśmy nie byli w stanie myśleć o nich inaczej niż jako o rozwiązaniach występujących w pewnym oderwaniu od siebie.
Wybierając meble stawiaj na rozwiązania funkcjonalne
Choć coraz częściej wspomina się o dodatkowych funkcjach, jakie powinny realizować meble, akcentowanie ich nadal jest źródłem licznych nieporozumień. Warto mieć więc na uwadze to, że meble funkcjonalne wcale nie muszą być pozbawione atutu dekoracyjności. Poddasze rządzi się jednak swoimi prawami i jeśli dany mebel może realizować co najmniej kilka zadań, trudno o lepszą wiadomość dla osób zastanawiających się nad jego zakupem.
Producenci starają się zresztą, aby meble dedykowane na poddasza były rozwiązaniami interesującymi pod tym względem. W sprzedaży nie brakuje więc zarówno modeli narożnych, które jeszcze lepiej wykorzystują przestrzeń, jak i tych, które posiadają ciekawe systemy szuflad i schowków ułatwiających organizowanie przestrzeni. Normą są już łóżka na poddasze z pojemnikiem na pościel oraz regały z wyciąganym blatem, który może przydać się nam, gdy nie wyobrażamy sobie pokoju bez choćby namiastki biurka.