Rolety zewnętrzne

Blog o roletach zewnętrznych

Porady

Jak dbać o rolety zewnętrzne?

shutter-used-to-protect-or-fortify-windows-and-doors

Rolety zewnętrzne są często opisywane jako jedna z najbardziej niezawodnych osłon okiennych. Nie może być zresztą inaczej, skoro chronią nie tylko samą szybę, ale również ramy i parapet sprawiając, że żadnemu z tych elementów nie grozi nadmierne zabrudzenie. Nie oznacza to jednak, że o nie same nie trzeba dbać. Nasze zaniedbania w tym zakresie z pewnością doprowadzą do tego, że choć same okno nie będzie budzić naszych zastrzeżeń, nie będziemy już w stanie powiedzieć tego samego na temat zewnętrznego pancerza rolety. Na szczęście, troska o idealny stan rolety zewnętrznej nie jest zadaniem skomplikowanym.

Jak czyścić roletę zewnętrzną?

Czyszczenie rolety zewnętrznej nie jest podyktowane jedynie względami estetycznymi. Pamiętać o nim powinny także te osoby, którym mniej atrakcyjny wygląd rolety zdaje się nie przeszkadzać. Jest to zalecane dlatego, że zabrudzenia – choćby te, które są związane z kurzem i opadami atmosferycznymi – mogą uniemożliwić prawidłową pracę rolety. Takim zagrożeniem są także pyłki, z którymi spotykamy się nie tylko wiosną, ale i jesienią. Ich niewielkie rozmiary sprawiają, że wiele osób nie myśli o nich w tych kategoriach. Tymczasem pyłki nie ograniczają swojego szkodliwego wpływu do zmniejszenia walorów estetycznych rolety. Niejednokrotnie dostają się również do ich mechanizmu, co prowadzi często do jego uszkodzenia.

Oczywiście, samo regularne mycie rolety zewnętrznej nie musi wcale okazać się wystarczające. Jeśli zabieg ma być rzeczywiście skuteczny, należy przygotować się do niego możliwie jak najstaranniej. Tu warto wspomnieć choćby o konieczności całkowitego opuszczenia pancerza. Jeśli mamy do czynienia z systemem sterowanym elektrycznie, na czas czyszczenia rolety dobrze jest też odciąć źródło zasilania.

Samo czyszczenie nie jest ani przesadnie skomplikowane, ani czasochłonne. Pierwszym krokiem jest w tym wypadku omiecenie jej, a następnie spłukanie wodą, co skutecznie rozwiąże zarówno problem osadzającego się na rolecie pyłu, jak i piasku. Niektórzy producenci dopuszczają możliwość płukania rolety z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej, choć tu zalecana jest pewna ostrożność. Nie mając odpowiedniego doświadczenia można uszkodzić roletę zamiast doprowadzić ją do pożądanego stanu, im mniejsze ciśnienie więc ustawimy, tym lepiej.housework

Oczywiście, ani myjka, ani wąż z wodą nie poradzą sobie z każdym zanieczyszczeniem. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z detergentu i miękkiej szmatki. Dziś w sprzedaży możemy znaleźć specjalne środki stworzone właśnie z myślą o czyszczeniu rolet. Są one dość skuteczne, nic nie stoi jednak na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać preparaty przeznaczone do użytku domowego. Jeśli wszystkie widoczne elementy umyjemy stosunkowo dokładnie, efekt końcowy nie powinien nas rozczarować.

A co z aktami wandalizmu, na które narażone są rolety zewnętrzne znajdujące się na parterze mieszkań oraz zabezpieczające punkty usługowe? Usuwanie farby w sprayu powinno być przeprowadzane umiejętnie. Sięgnięcie po delikatny detergent z pewnością okaże się więc lepszym rozwiązaniem niż wykorzystanie w tym celu rozpuszczalnika, który może na stałe odbarwić roletę. Jeśli nasze wysiłki w tym zakresie nie przynoszą spodziewanych rezultatów, warto zastanowić się nad tym, czy nie poprosić o wsparcie profesjonalistów.

Dobry czas na czyszczenie rolet

Nie tylko wybór odpowiednich środków ma duże znaczenie wówczas, gdy zależy nam na czystych roletach zewnętrznych. Okazuje się, że wcale nie mniejszą rolę odgrywa to, kiedy przystąpimy do ich mycia. Idealną porą jest przede wszystkim ten okres, w którym nie grożą nam przymrozki. Jeśli temperatura zacznie spadać, a roleta nie będzie w tym czasie jeszcze sucha, może okazać się, że niektóre elementy przymarzną, co uniemożliwi jej podniesienie lub opuszczenie.

Sama częstotliwość mycia także jest uzależniona od kilku czynników. Tu kluczowe znaczenie ma lokalizacja rolety. Jeśli znajduje się ona na parterze albo w ścisłym centrum miasta, w naturalny sposób będzie się brudzić szybciej. W takim przypadku także konieczność jej dokładnego czyszczenia będzie wcześniej dawać o sobie znać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *