drewniany dom w lesie

Jakie rolety wybrać do całorocznego drewnianego domu?

Drewniany dom poza miastem to wymarzone miejsce dla większości z nas. Ważnym elementem jego wystroju są rolety, które pozwalają nam zachować prywatność, a jednocześnie są elementem sterującym – jeśli chodzi o ilość światła w pomieszczeniu.

Naturalne tkaniny

Wydaje się, że len, bawełna, jedwab to tkaniny, które najbardziej pasują, jeśli chodzi o drewniany dom. Maksymalnie podkreślają piękno drewnianych ścian i tworzą poczucie jedności z naturą. Należy jednak zwrócić uwagę na główną wadę naturalnych tkanin – trudną pielęgnację takich rolet i blaknięcie na słońcu.

Tkaniny mieszane

W takich tkaninach stosuje się zarówno włókna syntetyczne, jak i naturalne. Teraz są tkaniny mieszane, które są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych i są wielokrotnie bardziej praktyczne. Są łatwe w praniu, nie marszczą się i długo zachowują swój wygląd.

Ciężkie tkaniny

Z reguły ciężkie tkaniny, takie jak aksamit, welur, brokat są rzadko używane we wnętrzach domów drewnianych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że pielęgnacja takich tkanin jest jeszcze trudniejsza niż w przypadku naturalnych. Na przykład aksamit należy wysuszyć do całkowitego wyschnięcia na poziomej powierzchni z podkładem z ręczników frotte lub prześcieradeł. Nie można go prasować. A takie zasłony zbierają znacznie więcej kurzu.

Rzymskie rolety

Rolety rzymskie to uniwersalna opcja dekoracji każdego pomieszczenia w drewnianym domu. Wyglądają prosto, a jednocześnie stylowo. Po podniesieniu równa wstęga tkaniny jest zbierana w kaskadzie poziomych fałd, które nakładają się na siebie. Rolety rzymskie są odpowiednie do małych pomieszczeń. Mechanizm łańcuszkowy pozwala na sterowanie zasłoną bez dotykania jej rękami, co jest szczególnie ważne w kuchni.

okno drewnianego domu

Rolety klasyczne

Rolety można łączyć z klasycznymi firankami, tiulem, a nawet roletami rzymskimi. Możesz połączyć lekki tiul i rolety zaciemniające lub odwrotnie grube zasłony i przezroczyste rolety. Rolety świetnie sprawdzą się w przypadku stylu ekologicznego, skandynawskiego czy nowoczesnego w drewnianym domu. Zwróć także uwagę na różne warianty rolet.

Roleta Zebra łączy w sobie funkcjonalność żaluzji poziomych z estetyką klasycznych rolet. Rolety Mirage to nietypowy produkt w konstrukcji, który składa się z dwóch płócien lekkiego przezroczystego welonu, połączonych ze sobą listwami z tkaniny w pastelowych odcieniach. Funkcjonalnie system Mirage przypomina także żaluzje poziome. Możesz skutecznie regulować strumień świetlny, np. całkowicie otworzyć lamele i uzyskać maksymalny dostęp do światła słonecznego lub skutecznie zaciemnić pomieszczenie zasłaniając lamele. Zasłony tego typu są często stosowane w nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje minimalizm i high-tech.

Rolety plisowane

Rolety plisowane to bardzo popularna zasłona do montażu bezpośrednio na skrzydle okna. Plisowane systemy przeciwsłoneczne są najbardziej kompaktowe. Zajmują mało miejsca, a po podniesieniu są praktycznie niewidoczne. Jednocześnie dzięki gęstym tkaninom chroniącym przed słońcem są w stanie maksymalnie przyciemnić i ukryć pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Rolety plisowane często uzupełniane są o napęd elektryczny, co pozwala na zastosowanie ich w trudno dostępnych miejscach np. na świetlikach dachowych lub wysokich świetlikach.

Zwróć uwagę na rodzaj zasłon plisowanych – falistych. W przeciwieństwie do plisowanych składają się z dwóch warstw materiału. Sznurek jest ukryty między warstwami. W rezultacie rolety faliste wyglądają bardziej estetycznie i zapobiegają przedostawaniu się światła przez otwory na sznury. Jeśli spojrzeć na pofałdowania z boku, przypominają one plaster miodu, który tworzy szczelinę powietrzną, która pozwala na utrzymanie ciepła w chłodne dni i zimno w upale, a także ochronę przed hałasem. Dotyczy to domów z dużymi panoramicznymi oknami. Nowoczesny drewniany dom ma szeroką gamę typów i kształtów okien. Są to świetliki, a także okna trapezowe, trójkątne i okrągłe. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy wyborze rolet. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie rady specjalisty.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *