Rolety zewnętrzne

Blog o roletach zewnętrznych

Porady

Jakie rolety wybrać do całorocznego drewnianego domu?

drewniany dom w lesie

Drewniany dom poza miastem to wymarzone miejsce dla większości z nas. Ważnym elementem jego wystroju są rolety, które pozwalają nam zachować prywatność, a jednocześnie są elementem sterującym – jeśli chodzi o ilość światła w pomieszczeniu.

Naturalne tkaniny

Wydaje się, że len, bawełna, jedwab to tkaniny, które najbardziej pasują, jeśli chodzi o drewniany dom. Maksymalnie podkreślają piękno drewnianych ścian i tworzą poczucie jedności z naturą. Należy jednak zwrócić uwagę na główną wadę naturalnych tkanin – trudną pielęgnację takich rolet i blaknięcie na słońcu.

Tkaniny mieszane

W takich tkaninach stosuje się zarówno włókna syntetyczne, jak i naturalne. Teraz są tkaniny mieszane, które są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych i są wielokrotnie bardziej praktyczne. Są łatwe w praniu, nie marszczą się i długo zachowują swój wygląd.

Ciężkie tkaniny

Z reguły ciężkie tkaniny, takie jak aksamit, welur, brokat są rzadko używane we wnętrzach domów drewnianych. Warto jednak zdać sobie sprawę, że pielęgnacja takich tkanin jest jeszcze trudniejsza niż w przypadku naturalnych. Na przykład aksamit należy wysuszyć do całkowitego wyschnięcia na poziomej powierzchni z podkładem z ręczników frotte lub prześcieradeł. Nie można go prasować. A takie zasłony zbierają znacznie więcej kurzu.

Rzymskie rolety

Rolety rzymskie to uniwersalna opcja dekoracji każdego pomieszczenia w drewnianym domu. Wyglądają prosto, a jednocześnie stylowo. Po podniesieniu równa wstęga tkaniny jest zbierana w kaskadzie poziomych fałd, które nakładają się na siebie. Rolety rzymskie są odpowiednie do małych pomieszczeń. Mechanizm łańcuszkowy pozwala na sterowanie zasłoną bez dotykania jej rękami, co jest szczególnie ważne w kuchni.

okno drewnianego domu

Rolety klasyczne

Rolety można łączyć z klasycznymi firankami, tiulem, a nawet roletami rzymskimi. Możesz połączyć lekki tiul i rolety zaciemniające lub odwrotnie grube zasłony i przezroczyste rolety. Rolety świetnie sprawdzą się w przypadku stylu ekologicznego, skandynawskiego czy nowoczesnego w drewnianym domu. Zwróć także uwagę na różne warianty rolet.

Roleta Zebra łączy w sobie funkcjonalność żaluzji poziomych z estetyką klasycznych rolet. Rolety Mirage to nietypowy produkt w konstrukcji, który składa się z dwóch płócien lekkiego przezroczystego welonu, połączonych ze sobą listwami z tkaniny w pastelowych odcieniach. Funkcjonalnie system Mirage przypomina także żaluzje poziome. Możesz skutecznie regulować strumień świetlny, np. całkowicie otworzyć lamele i uzyskać maksymalny dostęp do światła słonecznego lub skutecznie zaciemnić pomieszczenie zasłaniając lamele. Zasłony tego typu są często stosowane w nowoczesnych wnętrzach, w których dominuje minimalizm i high-tech.

Rolety plisowane

Rolety plisowane to bardzo popularna zasłona do montażu bezpośrednio na skrzydle okna. Plisowane systemy przeciwsłoneczne są najbardziej kompaktowe. Zajmują mało miejsca, a po podniesieniu są praktycznie niewidoczne. Jednocześnie dzięki gęstym tkaninom chroniącym przed słońcem są w stanie maksymalnie przyciemnić i ukryć pomieszczenie przed promieniami słonecznymi. Rolety plisowane często uzupełniane są o napęd elektryczny, co pozwala na zastosowanie ich w trudno dostępnych miejscach np. na świetlikach dachowych lub wysokich świetlikach.

Zwróć uwagę na rodzaj zasłon plisowanych – falistych. W przeciwieństwie do plisowanych składają się z dwóch warstw materiału. Sznurek jest ukryty między warstwami. W rezultacie rolety faliste wyglądają bardziej estetycznie i zapobiegają przedostawaniu się światła przez otwory na sznury. Jeśli spojrzeć na pofałdowania z boku, przypominają one plaster miodu, który tworzy szczelinę powietrzną, która pozwala na utrzymanie ciepła w chłodne dni i zimno w upale, a także ochronę przed hałasem. Dotyczy to domów z dużymi panoramicznymi oknami. Nowoczesny drewniany dom ma szeroką gamę typów i kształtów okien. Są to świetliki, a także okna trapezowe, trójkątne i okrągłe. Wszystko to należy wziąć pod uwagę przy wyborze rolet. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie rady specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *